Western Union Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Western Union dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede, 500.000’den fazla hizmet noktasına sahip para transferi hizmeti sunan bir şirkettir. Western Union, 150 yıldan uzun süredir para transferi hizmeti sunmaktadır.
Western Union ile yurtdışına para göndermek çok kolay ve hızlıdır.
Western Union ile yurtdışına para göndermek için:
 • 1- Size en yakın Western Union hizmet noktasına gidin. (Size en yakın BPN Temsilcisi - Western Union hizmet noktasını bulmak için www.bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresini ziyaret edin.)
 • 2- Western Union ile para gönderme pusulasını eksiksiz ve doğru olarak doldurun.
 • 3- Western Union işleminizi yapacak olan görevliye; doldurduğunuz Western Union ile para gönderme pusulasını, geçerli kimliğinizi, TL, Euro ya da Amerikan Doları para birimlerinden biri olmak üzere göndereceğiniz para ve Western Union komisyon ücretini verin. Western Union ile alıcıya gönderdiğiniz paranın hangi para biriminde gitmesini istediğinizi seçebilirsiniz, dilerseniz gönderdiğiniz para biriminden farklı bir para biriminde gidebilir yollacağınız para. (Western Union ile hangi para birimlerinde yurtdışı para transferi yapabileceğinize dair daha detaylı bilgi almak için: Western Union İle Hangi Para Birimlerinde Yurtdışı Para Transferi Yapabilirim?’e bakınız.)
 • 4- Western Union işleminizi gerçekleştiren görevli işleminizi yapacak ve size imzalamanız için makbuz verecek. Bu makbuzun tek nüshası sizde kalır. Makbuzun üzerinde karşı tarafın parayı almak için ihtiyaç duyacağı, Western Union’ın her işlem için özel belirlediği, bir çeşit işlem numarası olan MTCN numarası bulunur.
 • 5- Western Union ile yurtdışına para gönderme işleminiz başarıyla tamamlanmış olur, artık alıcıyla yaptığınız Western Union işlemine ait makbuzda yer alan bilgileri paylaşabilirsiniz.
Western Union ile yurtdışından para almak çok kolay ve hızlıdır.
 • 1- Size en yakın Western Union hizmet noktasına gidin. (Size en yakın BPN Temsilcisi - Western Union hizmet noktasını bulmak için www.bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresini ziyaret edin.)
 • 2- Western Union ile para alma pusulasını eksiksiz ve doğru olarak doldurun. Pusulada gönderenin adı soyadı, size Western Union ile para göndermiş olduğu ülke, gönderdiği tutar ve para birimi, MTCN numarası ve sizin iletişim bilgileriniz yer alacaktır.
 • 3- Western Union işleminizi yapacak olan görevliye; doldurmuş olduğunuz Western Union ile para alma pusulasını, geçerli kimliğinizi verin.
 • 4- Western Union işleminizi yapan görevli gönderiyi, kimliğinizi ve vermiş olduğunuz bilgileri kontrol ederek Western Union ile para alma işleminizi gerçekleştirecek, bir nüsahasının sizde kalacağı imzalayacağınız makbuzunu verecek ve imzalı makbuzu görevliye teslim edeceksiniz.
 • 5- Western Union işleminizi yapan görevli size ödemenizi yapacak. Dilerseniz Western Union ile yurtdışından gelen para birimini TL, Euro ya da Amerikan Doları para birimlerinden birinde olmak üzere başka bir para biriminde almayı seçebilirsiniz. (Western Union ile hangi para birimlerinde yurtdışı para transferi yapabileceğinize dair daha detaylı bilgi almak için: Western Union İle Hangi Para Birimlerinde Yurtdışı Para Transferi Yapabilirim?’e bakınız.)
 • 6- Western Union ile yurtdışından para alma işleminiz başarıyla tamamlandı.
18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
Geçerli bir kimlik sunmalısınız.
Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız. (Türkiye’de, Western Union işlemlerinde geçerli para birimleri Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro’dur.)
Western Union ile size gönderilmiş parayı bir Western Union noktasında almak için MTCN numaranız olmalı.
18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
Geçerli bir kimlik sunmalısınız.
Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız. (Türkiye’de, Western Union işlemlerinde geçerli para birimleri Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro’dur.)
Western Union ile size gönderilmiş parayı bir Western Union noktasında almak için MTCN numaranız olmalı.
Western Union işlemi yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancılar için farklı kimlik türleri kabul edilmektedir.
(Western Union işlemlerinde geçerli kimlik türlerine bu linke tıklayarak, tablo olarak da ulaşabilirsiniz.)

Western Union işlemi yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği kimlik türleri:
Pasaport, Nüfus Cüzdanı, Fotoğraflı Ehliyet (T.C.)

Western Union işlemi yapabilmek için diğer ülke vatandaşlarının kullanabilecekleri kimlik türleri:
Pasaport, İkamet Tezkeresi (Western Union ile yapılacak en fazla 12000 TL ya da bu tutarın Amerikan Doları ve Euro karşılığı işlemlerde geçerlidir.)
Western Union ile yurtdışı para gönderimlerinde alınan komisyon ücretleri gönderimin yapılacağı ülkeye, gönderilecek miktara ve gönderilme süresine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Western Union ile yurtdışı para transferi ücretlerini öğrenmek için Western Union fiyat tarifemizi kontrol edebilir ya da Western Union ile yurtdışı para tranferi ücreti hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.
Western Union ile yurtdışından gelen parayı alırken komisyon ödemezsiniz, yalnızca Western Union ile yurtdışına para gönderirken komisyon alınır. Yani Western Union ile size gelen paranın komisyonu, parayı gönderen tarafından ödenmiş olur.
Western Union ile yurtdışı para transferi, para transferi için en güvenilir yollardan birisidir. İşlemleriniz MTCN kodu olarak anılan, her işlem için özel olarak Western Union tarafından üretilmiş bir numarayla denetlenir.
Western Union 150 yılı aşkın süredir para transferi işlemleri yapmaktadır. Dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede, 500.000’den fazla Western Union hizmet noktasında her yıl milyonlarca insan Western Union ile para tranferi yapmaktadır.
Western Union ile tek seferde yapacağınız yurtdışı para gönderimleri için üst limitler bulunmaktadır. Bu limitler; Amerikan Doları gönderimleriniz için 7500 Amerikan Doları, Euro gönderimleriniz için 7500 Euro, Türk Lirası gönderimleriniz için 25000 TL’dir.
Western Union ile yurtdışı para transferlerinizde, bir alt limit bulunmamaktadır. Dilerseniz 1 kuruş ya da 1 cent dahi yollamanız mümkündür.
Western Union ile herhangi bir ülkeden Türkiye’ye para gönderilirken, en fazla ne kadar para yollanabileceği, paranın çıktığı ülkenin kuralları dahilindedir ve bu tutar her ülke için farklılık göstermektedir. Türkiye içinde herhangi bir ülkeden adınıza gelmiş, parayı alırken herhangi bir üst limit ya da alt limit bulunmamaktadır. Size en yakın BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktasına gidin. (Size en yakın BPN Temsilcisi - Western Union hizmet noktasını bulmak için www.bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresini ziyaret edin.)
Western Union ile yurtdışı para transferi işlemlerinizde Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro para birimlerinden dilediğiniz birinde yapabilirsiniz. Western Union ile yurtdışına para gönderdiğinizde, karşı tarafın yolladığınız parayı hangi para biriminde alacağını, parayı gönderdiğiniz ülkenin kuralları dahilinde seçebilirsiniz. Western Union yurtdışı para transferinde genellikle Amerikan Doları, Euro ve para gönderme ya da para alma işleminin yapıldığı ülkenin para biriminde hizmet vermektedir.

Western Union İle Yurtdışı Para Transferi Ücreti Hesaplama aracımızı kullanarak hangi ülkelere, hangi para birimlerinde para gönderebileceğinizi ve alıcı tarafın hangi para birimlerinde parayı alabileceğini görebilir, tutarlara göre ücret hesaplaması yapabilirsiniz.
Western Union ile yurtdışından size gelen parayı Türkiye’de Türk Lirası, Amerikan Doları ya da Euro olarak tüm BPN - Western Union temsilcilerinden alabilirsiniz.
Western Union ile Türkiye’de BPN noktalarında uluslararası para transferi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Western Union’ın Türkiye’de bazı bankalar ve bazı posta noktalarıyla da anlaşması bulunmaktadır.
Western Union’ın dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede 500.000’den fazla noktalık para transfer ağıyla dünyanın dört bir yanına dakikar içinde güvenle para transferi yapabilirsiniz. Western Union para transferinde sahip olduğu 150 yıldan uzun sürelik deneyimle, uluslaraarası para transferinde “Hızlı, Kolay ve Güvenilir” bir yoldur.
 • 1- BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarından, haftasonu ve bayram gibi resmi tatillerde de para transferi yapabilirsiniz.
 • 2- BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarında işlemlerinizi mesai saatlerinde yapabileceğiniz gibi; mesai saatlerinden sonra geç saatlere kadar ya da mesai saatlerinden önce, erken saatlerde yapabilirsiniz. İşinizden çıktıktan sonra, BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarında Western Union ile uluslararası para transferi yapabilirsiniz.
 • 3- BPN’nin yaygın hizmet ağı sayesinde yanıbaşınızdaki BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktası bir dükkandan, mağazadan dahi WesternUnion ile yurtdışı para transferi yapabilirsiniz.
 • 4- BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarından Western Union ile para transferi yaparken, sıra numarası almanız, uzun sıralar beklemeniz gerekmez.
Size en yakın Western Union ile para transferi yapabileceğiniz BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktasını bulmak için: www.bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresini ziyaret edebilirsiniz.
Haftasonu ve bayram gibi resmi tatillerde açık Western Union hizmet noktaları bulunmaktadır. Hafta sonu ve bayram gibi resmi tatillerde açık olan BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarından, tıpkı mesai günlerinde de olduğu gibi Western Union ile para transferi yapabilirsiniz.
BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarından Western Union ile para transferi yaparken mesai saatlerine ve hafta içlerine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Haftanın 7 günü Western Union ile para transferi yapabilirsiniz. BPN işlem merkezi hafta içleri 8.00 - 21.00, hafta sonları 9.00 - 21.00 çalışmaktadır. Bu saatler içerisinde BPN temsilcilerinden, noktanın çalışma saatlerine bağlı olarak Western Union ile para transferi yapabilirsiniz. BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktalarımızın çalışma saatlerine www.bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresinde temsilcinin üzerine tıklayarak açılan bilgi penceresinden ulaşabilirsiniz.
BPN ile Western Union giden para işlemlerinde ortalama işlem süresi 4 dakikadır, gelen para işlemlerindeyse ortalama işlem süresi 3 dakikadır.
Western Union ile para gönderdiğinizde, para karşı tarafa dakikalar içinde ulaşır ve para yolladığınız kişi yaptığınız para transferi işlemin bilgileriyle beraber en yakın Western Union hizmet noktasından kendisine gönderilmiş parayı alabilir.
Hayır, Western Union ile adınıza yollanmış parayı güvenliğiniz için yalnızca siz çekebilirsiniz.
Evet, şu anda sahip olduğumuz sistem içerisinde bizzat bir Western Union hizmet noktasına gitmeli ve işlem sırasında orada bulunmalısınız. Size en yakın BPN temsilcisi - Western Union hizmet noktasını bulmak için bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresinden bulabilirsiniz.
Western Union ile para yolladığınız ülkedeki Western Union hizmet noktalarına ve dünya üzerindeki 200’den fazla ülke ve bölgedeki 500.000’den fazla Western Union hizmet noktasının tamamına https://locations.westernunion.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Western Union işleminizde ana paranın tamamını iade alabilirsiniz, ancak ödediğiniz para transferi ücreti maalesef iade edilememektedir.
Evet, Western Union işleminizde ana paranın tamamını iade alabilirsiniz, ancak ödediğiniz para transferi ücreti maalesef iade edilememektedir.
Yapmış olduğunuz Western Union işleminizi, işleminize özel Western Union tarafından oluşturulmuş MTCN numaranızla birlikte www.westernunion.com.tr/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&pagename=orderStatus adresinden takip edebilirsiniz.
Western Union ile para transferi yaparken verilen MTCN; (Money Transfer Control Number) Para Transferi Kontrol Numarası demektir.
Western Union ile banka hesabına para göndermek mümkündür. Ancak ne yazık ki; BPN noktalarından bunu yapmak henüz mümkün değil.
Western Union ile sahtekarlığa karşı korunmak için detaylı bilgi almak için www.bpn.com.tr/sahtekarliga-karsi-koruma adresimizi ziyaret edebilirsiniz.