Yurtdışı Para Transferi

Sıkça Sorulan Sorular

ellipse

Yurtdışı Para Transferi - Sıkça Sorulan Sorular

Western Union dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede, 500.000’den fazla hizmet noktasına sahip para transferi hizmeti sunan bir şirkettir. Western Union, 150 yıldan uzun süredir para transferi hizmeti sunmaktadır.

Western Union ile yurtdışına para göndermek için:

1- Size en yakın Western Union hizmet noktasına gidin. Size en yakın BPN temsilcisi noktasını bulmak için temsilcilerimiz sayfasını ziyaret edin.

2- Western Union ile para gönderme pusulasını eksiksiz ve doğru olarak doldurun.

3- Western Union işleminizi yapacak olan görevliye; doldurduğunuz Western Union ile para gönderme pusulasını, geçerli kimliğinizi, TL, Euro ya da Amerikan Doları para birimlerinden biri olmak üzere göndereceğiniz para ve Western Union komisyon ücretini verin. Western Union ile alıcıya gönderdiğiniz paranın hangi para biriminde gitmesini istediğinizi seçebilirsiniz, dilerseniz alıcı gönderdiğiniz para biriminden farklı bir para biriminde teslim alabilir gönderdiğiniz parayı. (Western Union ile hangi para birimlerinde yurtdışı para transferi yapabileceğinize dair daha detaylı bilgi almak için: Western Union İle Hangi Para Birimlerinde Yurtdışı Para Transferi Yapabilirim’e bakınız.)

4- Western Union işleminizi gerçekleştiren görevli işleminiz için gerekli süreçleri tamamlayacak ve size imzalamanız için makbuz verecek. Makbuzu imzalayarak tek nüshayı görevliye teslim edin. Diğer nüsha ise işleminize ait dekont olarak sizde kalır. Makbuzun üzerinde karşı tarafın parayı almak için ihtiyaç duyacağı, her işlem için özel belirlenen, bir çeşit işlem numarası olan MTCN bulunur

5- Western Union ile yurtdışına para gönderme işleminiz başarıyla tamamlanmış olur. MTCN bilgisini parayı göndermiş olduğunuz alıcı ile paylaşın. Unutmayın, güvenliğiniz için MTCN’i asla üçüncü kişilerle paylaşmamalısınız.

 

1- Size en yakın BPN noktasını, Western Union hizmeti almak için ziyaret edin. (Size en yakın BPN temsilci noktasını bulmak için temsilcilerimiz sayfasını ziyaret edin.

2- Western Union ile para alma pusulasını eksiksiz ve doğru olarak doldurun. Pusulada gönderenin adı soyadı, size Western Union ile para göndermiş olduğu ülke, gönderdiği tutar ve para birimi, MTCN numarası ve sizin iletişim bilgileriniz gibi işlemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli bilgiler yer alacaktır.

3- Western Union işleminizi gerçekleştirecek olan görevliye; doldurmuş olduğunuz Western Union ile para alma pusulasını, geçerli kimliğinizi verin.

4- Western Union işleminiz için size yardımcı olan görevli; gönderiyi, kimliğinizi ve vermiş olduğunuz bilgileri kontrol ederek Western Union ile para alma işleminizi gerçekleştirir ve bir nüsahasının sizde kalacağı imzalayacağınız işlem makbuzunu verir ve imzalı makbuzu görevliye teslim edersiniz.

5- Western Union işleminizi gerçekleştiren görevli size adınıza gönderilmiş tutarı size teslim eder. Western Union ile yurtdışından adınıza gelen tutarı TL, Euro ya da Amerikan Doları para birimlerinden birinde teslim alabilirsiniz.

6- Western Union ile yurtdışından para alma işleminiz başarıyla tamamlanmış olur.

 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Geçerli kimlik türlerinden bir kimlik ibraz etmelisiniz.
 • Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız. (Türkiye’de, Western Union işlemlerinde geçerli birimleri Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro’dur.)
 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Geçerli kimlik türlerinden bir kimlik ibraz etmelisiniz.
 • Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız. (Türkiye’de, Western Union işlemlerinde geçerli birimleri Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro’dur.)
 • Western Union ile size gönderilmiş parayı teslim almak için MTCN’e sahip olmalısınız.

Western Union işlemi yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları için farklı kimlik türleri kabul edilebilmektedir. (Western Union işlemlerinde geçerli kimlik türlerine linke tıklayarak, tablo olarak da ulaşabilirsiniz.)

Western Union işlemi yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabileceği kimlik türleri:

Pasaport, Nüfus Cüzdanı, Fotoğraflı Ehliyet (T.C.)

Western Union işlemi yapabilmek için T.C. dışındaki diğer ülke vatandaşlarının kullanabilecekleri kimlik türleri:

Pasaport, İkamet Tezkeresi (Western Union ile yapılacak en fazla 12000 TL ya da bu tutarın Amerikan Doları ve Euro karşılığı işlemlerde geçerlidir.)

Western Union ile yurtdışı para gönderimlerinde alınan komisyon ücretleri gönderimin yapılacağı ülkeye, gönderilecek miktara ve gönderilme süresine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Western Union ile yurtdışı para transferi ücretlerini öğrenmek için Western Union fiyat tarifemizi kontrol edebilir ya da Western Union ile yurtdışı para tranferi ücreti hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Western Union ile yurtdışından gelen parayı alırken komisyon ödemezsiniz, yalnızca Western Union ile yurtdışına para gönderirken komisyon alınır. Yani Western Union ile size gelen paranın komisyonu, parayı gönderen tarafından ödenmiş olur.

Western Union ile yurtdışı para transferi, para transferi için en güvenilir yollardan birisidir. İşlemleriniz MTCN kodu olarak anılan, her işlem için özel olarak Western Union tarafından üretilmiş bir numarayla denetlenir.

Western Union 170 yılı aşkın süredir hizmet veren, para transferinin lideri konumunda bir markadır. Dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede, 500.000’den fazla Western Union hizmet noktasında her yıl milyonlarca insan Western Union ile para transferi yapmaktadır.

Western Union ile tek seferde yapacağınız yurtdışı para gönderimleri için üst limitler bulunmaktadır. Bu limitler; Amerikan Doları gönderimleriniz için 7500 Amerikan Doları, TL ve Euro gönderimleriniz içinse aynı miktarın karşılığı şeklindedir. Western Union ile yurtdışı para transferi yapabileceğiniz tutarları öğrenmek için Western Union ücret tarifemizi kontrol edebilir ya da Western Union ile yurtdışı para transferi ücreti hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Western Union ile yurtdışı para gönderimlerinizde, herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Dilerseniz 1 kuruş ya da 1 cent dahi yollamanız mümkündür.

Western Union ile herhangi bir ülkeden Türkiye’ye para gönderilirken, en fazla ne kadar para yollanabileceği, paranın gönderilmiş olduğu ülkenin kuralları dahilindedir ve bu tutar her ülke için farklılık gösterebilmektedir. Türkiye içinde herhangi bir ülkeden adınıza gelmiş, parayı alırken herhangi bir üst limit ya da alt limit bulunmamaktadır.

Western Union ile yurtdışı para transferi işlemlerinizde Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro para birimlerinden dilediğiniz birinde yapabilirsiniz. Western Union ile yurtdışına para gönderdiğinizde, karşı tarafın yolladığınız parayı hangi para biriminde alacağını, parayı gönderdiğiniz ülkenin kuralları dahilinde seçebilirsiniz. Western Union yurtdışı para transferinde çoğunlukla Amerikan Doları, Euro ve para gönderme ya da para alma işleminin yapıldığı ülkenin para biriminde hizmet vermektedir.

Western Union İle Yurtdışı Para Transferi Ücreti Hesaplama aracımızı kullanarak hangi ülkelere, hangi para birimlerinde para gönderebileceğinizi ve alıcı tarafın hangi para birimlerinde parayı alabileceğini görebilir, tutarlara göre ücret hesaplaması yapabilirsiniz.

Western Union ile yurtdışından size gelen parayı Türkiye’de Türk Lirası, Amerikan Doları ya da Euro olarak tüm BPN temsilci noktalarından teslim alabilirsiniz.

Western Union ile Türkiye’de BPN noktalarından uluslararası para transferi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Western Union’ın Türkiye’de bazı bankalar ve bazı posta noktalarıyla da anlaşması bulunmaktadır.

Western Union’ın dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede 500.000’den fazla noktalık para transfer ağıyla dünyanın dört bir yanına dakikalar içinde güvenle para transferi yapabilirsiniz. Western Union sahip olduğu 170 yıldan uzun sürelik deneyimle, uluslararası para transferinde hızlı, kolay ve güvenilir bir yol ve para transferinin öncüsü konumundadır.

 1. BPN temsilcisi noktalarından, hafta sonu ve bayram gibi resmi tatillerde de para transferi yapabilirsiniz.
 2. BPN temsilcisi noktalarında işlemlerinizi mesai saatlerinde yapabileceğiniz gibi; mesai saatlerinden sonra geç saatlere kadar ya da mesai saatlerinden önce, erken saatlerde yapabilirsiniz. İşinizden çıktıktan sonra, BPN temsilcisi noktalarında Western Union ile uluslararası para transferi yapabilirsiniz.
 3. BPN’nin yaygın hizmet ağı sayesinde yanı başınızdaki BPN temsilcisi noktası bir dükkandan, mağazadan dahi Western Union ile yurtdışı para transferi yapabilirsiniz.
 4. BPN temsilcisi noktalarından Western Union ile para transferi yaparken, sıra numarası almanız, uzun sıralar beklemeniz gerekmez.

Size en yakın Western Union ile para transferi yapabileceğiniz BPN temsilcisi noktasını bulmak için temsilcilerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Haftasonu ve bayram gibi resmi tatillerde açık Western Union hizmet noktaları bulunmaktadır. Hafta sonu ve bayram gibi resmi tatillerde açık olan BPN temsilcisi noktalarından, tıpkı mesai günlerinde de olduğu gibi Western Union ile hızlı, kolay ve güvenilir para transferi yapabilirsiniz.

BPN temsilcisi noktalarından Western Union işbirliğiyle para transferi yaparken mesai saatlerine ve hafta içlerine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Haftanın 7 günü Western Union ile para transferi yapabilirsiniz. BPN temsilci noktalarımızın çalışma saatlerine temsilcilerimiz sayfasında temsilcinin üzerine tıklayarak açılan bilgi penceresinden ulaşabilirsiniz

BPN ile Western Union giden para işlemlerinde ortalama işlem süresi 4 dakikadır, gelen para işlemlerindeyse ortalama işlem süresi 3 dakikadır.

Western Union ile para gönderdiğinizde, para karşı tarafa dakikalar içinde ulaşır ve para yolladığınız kişi yaptığınız para transferi işlemin bilgileriyle beraber en yakın Western Union hizmet noktasından kendisine gönderilmiş parayı alabilir.

Hayır, Western Union ile adınıza yollanmış parayı güvenliğiniz için yalnızca siz çekebilirsiniz

Evet, şu anda sahip olduğumuz sistem içerisinde bizzat bir Western Union hizmet noktasına gitmeli ve işlem sırasında orada bulunmalısınız. Size en yakın BPN temsilcisi noktasını bulmak için bpn.com.tr/temsilcilerimiz adresinden bulabilirsiniz

Western Union ile Para Yolladığım Ülkedeki Western Union Hizmet Noktalarına Nereden Ulaşabilirim?

Western Union ile para yolladığınız ülkedeki Western Union hizmet noktalarına ve dünya üzerindeki 200’den fazla ülke ve bölgedeki 500.000’den fazla Western Union hizmet noktasının tamamına  buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Western Union ile para yolladığınız ülkedeki Western Union hizmet noktalarına ve dünya üzerindeki 200’den fazla ülke ve bölgedeki 500.000’den fazla Western Union hizmet noktasının tamamına https://location.westernunion.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Western Union işleminizde ana paranın tamamını iade alabilirsiniz, ancak ödediğiniz para transferi ücreti maalesef iade edilememektedir.

Evet, Western Union işleminizde ana paranın tamamını iade alabilirsiniz, ancak ödediğiniz para transferi ücreti maalesef iade edilememektedir.

Yapmış olduğunuz Western Union işleminizi, işleminize özel Western Union tarafından oluşturulmuş MTCN numaranızla birlikte buraya tıklayarak takip edebilirsiniz

Western Union ile para transferi yaparken verilen MTCN; (Money Transfer Control Number) Para Transferi Kontrol Numarası demektir.

Western Union ile banka hesabına para göndermek mümkündür. Ücret hesaplama aracımız üzerinden teslimat tipi alanında banka hesabına gönderimin para göndermek istediğiniz ülke ve para biriminde geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Western Union ile sahtekarlığa karşı korunmak için detaylı bilgi almak için Sahtekarlığa Karşı Koruma sayfasını ziyaret edebilirsiniz

WU SSS
İŞLEM YAP